Pokud se nás na základě odborného doporučení - nebo sami, na vlastní podnět, rozhodnete navštívit, dříve, než se budeme moci zaměřit na řešení vašich obtíží, bude potřebné odborné psychiatrické, nebo psychologické vyšetření. To s orientací na důkladné prozkoumání všech souvislostí potíží, se kterými přicházíte. Nejen na jejich kvalitu, délku, čí kontext, ve kterém vás trápí, ale i na všechny životní okolnosti, se kterými souvisí, nebo dokonce i  na velmi podrobné prozkoumání vaší osobní historie. Jedná se spravidla o první fázi léčby, o které často mluvíme jako o diagnostické. 

První konzultace s lékařem - psychiatrem, tedy bude obnášet co možná nejpodrobější rozhovor k vašim obtížím. Lékař si od vás v první řadě nechá povyprávět co přesně vás k jeho návštěvě přivedlo. Současně bude klást nejrůznější doplňující dotazy. Ty mohou být směřovány jak konkrétně k bližšímu prozkoumání vašich těžkostí, tak mnohdy i ke zdánlivě nesouvisejícím (někdy i velmi intimním) otázkám celkové vaší osobní, vztahové, životní, pracovní, či zdravotní situace. Psychické těžkosti mají obvykle velmi široké, často netušené, nebo jen málo srozumitelné souvislosti. Takže je tato diagnostická fáze léčby na cestě k úlevě, zcela zásadní k tomu, aby lékař vašim těžkostem porozuměl co nejhlouběji, v co nejširším kontextu a společně s vámi pak vybral co nejvodnější léčebnou strategii. 

Také se může stát, že k nám budete přicházet - od svého obvodního lékaře, nebo od lékaře v některé specializaci, k psychologickému vyšetření. Psychologické, nebo také psychodiagnostické vyšetření, je další z možných navrhovaných postupů, které jsou zaměřeny na hloubkové prozkoumání a přesnější diagnostiku obtíží, které můžete zažívat. Někdy jej doporučí i sám psychiatr - a to za účelem vhledu do dalších souvislostí, které u první konzultace nemuseli být zcela patrné. 

Psychodiagnostické vyšetření - podobně jako úvodní vyšetření psychiatrické, obnáší velmi podrobný rozhovor k nejrůznějším oblastem vašeho života. Samozřejmě také k všem souvislostem těžkostí, které prožíváte. Současně pak následuje serie psychologických testů - zvolená tak, aby přinesla co nejvíce podstatných informací k vašim problémům, či poodkryla jejich možné příčiny a souvislosti. Pokud například přicházíte s tím, že vás trápí paměť, zapomínáte, nebo se těžko soustředíte, v rámci psychodiagnostického vyšetření pravděpodobně podstoupíte množství úkolů, které budou zkoumat vaše paměťové, či celkově výkonové schopnosti po nejrůznějších stránkách. Pokud vás budou přivádět jiné potíže - třeba nesnáze ve vztazích, špatná nálada, něbo úzkost, zaměří se výběr testových metod více k vaší osobě, k vaší rané historii, zkušenostem z dětství, k vašim vlastnostem, dalším životním okolnostem, hodnotám, k vašmu sebepojetí, prožívání vašich vztahů, vnímání vašeho okolí, nebo uplatnění ve škole, v zaměstnání a podobně. 

S výsledky psychologického vyšetření, stejně jako s návrhy k možnostem postupu v další léčbě a péči vás psycholog podrobně obeznámí ve schůzce navazující na samotné vyšetření. Své závěry současně postoupí lékaři, který vás k psychodiagnostickému vyšetření doporučil a kde také budete společně plánovat další postup léčby - například další somatická vyšetření, či léčbu antidepresivy, nebo, pokud se to jeví jako vhodné, třeba současně i léčbu psychoterapeutickou. 

Kontakty

Přerov
Psychosociální centrum
nám. Přerovského povstání 1
750 02 Přerov
tel.: 581 209 622
tel.: 581 204 437
tel.: 581 204 438
mobil: 733 125 733 (lze i SMS)
mobil: 736 750 308 (nelze SMS)

Lipník n. Bečvou
Psychosociální centrum
Osecká 309
(Medcentrum - středa)
Hrnčířská 15
(ord. Dr. Hašky - pondělí)
tel.: 731 417 356

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2013-2022 Psychosociální centrum. Všechna práva vyhrazena

MAPA STRÁNEK